Múr nenápadných hrdinov

Dňa 25. marca 2013 o 10 hod. OZ Nenápadní hrdinovia pripravilo odhalenie Múru nenápadných hrdinov. Zároveň v tento deň bude v nemeckom Lipsku, vďaka spolupráci predsedu OZ so slovenským veľvyslanectvom v Nemecku uvedená výstava k Sviečkovej manifestácií. Múzeum zločinov a obetí komunizmu zároveň pripravilo aj výstavu určenú pre verejnosť na Slovensku. "Technické problémy nám znemožnili otvoriť priestor, v ktorom sme chceli výstavu inštalovať. Preto sme sa rozhodli poskytnúť výstavu širokej verejnosť, najmä školám," uviedol predseda OZ František Neupauer, ktoré zriaďuje Múzeum zločinov a obetí komunizmu. Záujemcovia o výstavu nás môžu kontaktovať na info@muzeumkomunizmu.sk.

Kontrast a kontext sú kľúčové slová architektonicko-dizajnérskeho riešenia projektu. Výsledný obraz je kompiláciou troch základných prvkov. Prvá je pôvodná stena (so všetkými defektami vzniknutých technologickými limitmi pri jej budovaní, poveternostnými vplyvmi a časom existencie). Druhým je hliníkový plech (takmer dokonalý priemyselne vyrobený polotovar bez povrchovej úpravy a ochrany). Tretím je informácia (latentná fotografia alebo text aplikované na plech digitálnou tlačou). Všetky tri elementy sú súčasťou horizontálnej mriežky - členenia (s priestorom pre ďalšie dopĺňanie - dopovedanie) kde navzájom na seba vplývajú resp. sa ovpyvňujú. Sami o sebe sú statické, no v danej konštrukcii, pod vplyvom svetla, odrazu, vplyvov počasia, vzájomného kontrastu a uhlom pohľadu ožívajú a neustále sa menia. Sú personifikáciou osobností, ktoré ich prostredníctvom prehovárajú k pozorovateľovi.

tím: architekt: Ing. arch. Peter Lényi grafický dizajnér: Mgr. art. Marcel Benčík, ArtD. produkcia a technická realizácia: Mgr. art. Peter Liška